Mapa sanktuária pod textom
Sme pred kláštorom, v ktorom bývajú sestry od roku 1891. Na fasáde budovy na štíte je erb zakladateľa, kniežaťa Aleksandra Lubomirského („Szreniawa bez kríža“), nižšie je basreliéf Matky Božieho Milosrdenstva – hlavnej patrónky kongregácie a na úrovni poschodia nad vstupnými dverami je nápis: „Založil knieža Aleksander Lubomirski R. P. MDCCCLXL [1890]“. V tejto budove sa od roku 1893 nachádza noviciát, ako aj izby sestier, kuchyňa, refektár (jedáleň), sála kongregácie a hovorne, kde sestry prijímajú hostí, a kláštorná vrátnica (recepcia). Takmer každá z týchto miestností, dokonca aj chodba či schodisko sú nemými svedkami stretnutí sv. sestry Faustíny s Pánom Ježišom, Pannou Máriou, svätými, dušami trpiacimi v očistci a dokonca s Bohom Otcom. Videla som, ako sa Boh na nás pozerá s veľkým zaľúbením (Den. 1439) – zaznamenala zjavenie, ktoré sa odohralo v jedálni. A pri inej príležitosti zaznamenala Ježišove slová: Moje srdce dnes odpočinulo v tomto kláštore (Den. 1074).
V tomto kláštore sestra Faustína strávila takmer šesť rokov. Pracovala v kuchyni, v záhrade a v poslednom roku svojho života aj pri bráne, na vrátnici a dvíhala telefóny v klauzúrnej časti kláštora. Jej jednoduchý a zdanlivo obyčajný život skrýval neobyčajnú krásu a hĺbku jej duchovného života. Vďaka modlitbe a mystickým zážitkom hlboko prenikala do tajomstva milosrdnej Božej lásky a učila sa ju poznávať v celej panoráme dejín: od stvorenia anjelov, sveta a človeka – cez vtelenie, učenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša a ním založenú Cirkev s bohatstvom Božieho slova a sviatostí až po posledné veci: nebo, očistec a peklo ako miesto odmietnutia jeho milosrdenstva. Plody tohto poznania na Ježišov príkaz zaznamenala vo svojom slávnom Denníčku, ktorý svätý Ján Pavol II. nazval evanjeliom milosrdenstva a hongkonský kardinál John Tong Hon v úvode k čínskemu vydaniu vyznal, že je to najväčší Boží dar daný svetu…, duchovný poklad celej Cirkvi. Denníček, preložený do desiatok jazykov, je veľmi populárny, lebo toto dielo, ako povedal Ježiš, bolo napísané na potechu duší. Pre mnohých je to po Svätom písme kniha, ktorú denne čítajú, je to ako príručka duchovného života či modlitebná kniha.
Sestra Faustína v Denníčku zaznamenala nielen svoju cestu k zjednoteniu s Bohom, ale aj posolstvo Božieho milosrdenstva, s ktorým ju Ježiš poslal do celého sveta. Pripomína nám biblickú pravdu o milosrdnej Božej láske ku každému človeku a vyzýva nás, aby sme ju ohlasovali svedectvom života, skutkom, slovom a modlitbou. Neoddeliteľnou súčasťou tohto posolstva je úcta k Božiemu milosrdenstvu vo formách, ktoré jej dal Ježiš. Medzi privilegované formy úcty, obdarené veľkými prísľubmi, patrí obraz s nápisom: Ježiš, dôverujem ti, Sviatok Božieho milosrdenstva, Korunka Božieho milosrdenstva, hodina milosrdenstva a šírenie úcty k Božiemu milosrdenstvu.
Podstatou úcty k Božiemu milosrdenstvu je postoj dôvery v Boha, teda plnenie jeho vôle obsiahnutej v prikázaniach, povinnostiach stavu, Božom slove alebo dobre rozlíšených vnuknutiach Ducha Svätého. Tento postoj, ktorý je biblickou vierou, vyplýva z poznania Boha v tajomstve jeho milosrdnej lásky. Druhým podstatným prvkom tejto úcty je preukazovať milosrdenstvo blížnym, takže táto úcta nie je len pobožnosťou, ale formuje aj kresťanský život. Tieto dva prvky, dôvera v Boha a milosrdenstvo preukazované blížnym, sú samotným základom praktizovania každej formy úcty k Božiemu milosrdenstvu. Totiž prejavom úcty k Božiemu milosrdenstvu je dôvera v Boha, ku ktorej Ježiš dal aj prísľub všetkých milostí a časných dobier: Najmilšia je mi duša, ktorá pevne verí v moju dobrotu a vo všetkom sa spolieha na mňa. Obdarúvam ju svojou dôverou a dám jej všetko, o čo prosí (Den. 453).
Duchovný život sestry Faustíny možno zhrnúť do týchto dvoch slov: dôvera a milosrdenstvo. Dôvera opisuje jej vzťah s Bohom, ktorý sa prejavuje v plnení jeho vôle, zatiaľ čo milosrdenstvo s malým „m“ opisuje jej vzťah s inými ľuďmi, ktorých milovala s hrdinskou láskou až po obetovanie svojho života. Ježišu môj, modlila sa, každý z tvojich svätých odzrkadľuje jednu z tvojich čností. Ja túžim odzrkadľovať tvoje ľútostivé Srdce plné milosrdenstva, chcem ho oslavovať. Nech je tvoje milosrdenstvo, ó, Ježišu, vtlačené do môjho srdca a duše ako pečať, a to bude mojím znamením v tomto aj v budúcom živote (Den. 1242).
- Vstupná brána
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – ubytovanie, múzeum
- Kláštor
- „Antonínok“ – Združenie Faustínum
-
Kaplnka milosrdného Ježiša a hrob svätej Faustíny
- Oratórium – miesto smrti sv. Faustíny
- Kaplnka umučenia Pána
- Bazilika Božieho milosrdenstva
- Kaplnka sv. sestry Faustíny – talianska
- Kaplnka Communio Sanctorum – maďarská
- Kaplnka sv. Ondreja – gréckokatolícka
- Kaplnka Svätého kríža – nemecká
- Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie – slovenská
- Kaplnka ustavičnej adorácie
- Vyhliadková veža
- Kláštorný cintorín
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – reštaurácia, suveníry, prednášky
- Pastoračný dom – ubytovanie, reštaurácia
- Výchovné zariadenie sv. sestry Faustíny pre mládež
- Informačné centrum
- Nákupná pasáž – predajňa vydavateľstva Misericordia
- Aula sv. Jána Pavla II.
- Parkovisko – autá
- Parkovisko – autobusy a autá
- Toalety
- Most milosrdenstva – umožňuje prechod do Sanktuária svätého Jána Pavla II. a na zastávku električky.