Patrónkou Kongregácie je Matka milosrdenstva predstavovaná obrazom Márie s vystretými rukami – tak znie zápis v rehoľných konštitúciách (článok 11). Tieto vystreté Máriine ruky sú plné všetkých milostí a darov, ktoré chce dať ľuďom. Prvým a najväčším z týchto darov je Boží Syn – vtelené Milosrdenstvo. Postavu Matky Božieho milosrdenstva sestry prevzali z Francúzska (Laval), odkiaľ čerpali vzory rehoľného života a apoštolskej práce. Na hlavnom oltári kaplnky kláštora Kongregácie Matky Božieho Milosrdenstva v Lavale sa uctievala (a uctieva) postava Márie bez Dieťaťa s rukami vystretými k ľuďom (dávno pred objavením zázračnej medaily, na ktorej je Mária znázornená podobne). Zakladateľka kongregácie grófka Teresa Ewa Potocka, z kniežacieho rodu Sułkowských, priniesla do Poľska nielen kópiu francúzskych konštitúcií kongregácie a princípy vedenia apoštolskej práce s dievčatami a ženami, ktoré potrebujú hlbokú morálnu obnovu, ale tiež sa snažila verne sprostredkovať ducha a zvyky francúzskej kongregácie. Preto prijala sochu Márie ako Matky milosrdenstva uctievanú vo Francúzsku.
V medzivojnovom období 20. storočia generálna kapitula kongregácie zvažovala žiadosť o to, aby patrónkou bola Matka milosrdenstva z milostivého obrazu v Ostrej Brame. Vznik takejto myšlienky bol bezpochyby spojený s popularitou úcty k Ostrobramskej Matke milosrdenstva, možno aj s jej poľskými koreňmi a prítomnosťou kongregácie vo Vilniuse na Antokole a úplným osamostatnením kongregácie od Lavalu, ktoré sa uskutočnilo v roku 1922 po 44 rokoch vikariátu (závislosti od generálnej predstavenej vo Francúzsku). Hlasovaním sa však sestry rozhodli držať sa francúzskych koreňov, čiže obrazu Márie, Matky milosrdenstva, zobrazenej s vystretými rukami. Obrazy Matky Božieho milosrdenstva z Ostrej Bramy sa nachádzajú v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagievnikoch, v kláštornej kaplnke Pánovho umučenia a v bazilike Božieho milosrdenstva, ako aj v kaplnke kongregácie v Gdansku.
V roku 1937 pri príležitosti zvolenia Márie za Matku milosrdenstva boli vytlačené pamätné obrázky predstavujúce Máriu, ktorá svojím ochranným plášťom prikrýva na jednej strane sestry a na druhej strane chovanice. Na zadnej strane bola vytlačená modlitba, za ktorú bolo možné získať čiastočné odpustky. Keď sa 15. augusta 1937 v jednotlivých kláštoroch konal úkon zvolenia Márie za nebeskú generálnu predstavenú, na konci tohto [úkonu] – napísala sestra Faustína – videla som preblahoslavenú Pannu, ktorá mi povedala: „Ó, aký milý mi je hold vašej lásky.“ A v tej chvíli prikryla svojím plášťom všetky sestry našej kongregácie. Pravou rukou privinula k sebe matku generálnu Michaelu, ľavou rukou mňa a všetky sestry boli pri jej nohách prikryté jej plášťom (Denníček 1244). Tieto udalosti odkazovali na najstarší ikonografický typ Máriinho milosrdenstva, ktorý bol rozšírený v mnohých západoeurópskych krajinách od 13. storočia. V ostatných rokoch sa v kláštoroch kongregácie (v Krakove, v kaplnke v Zakopanom) objavili obrazy Mater Misericordiae s rozprestretým ochranným plášťom.
Pripravila: sr. M. Elżbieta Siepak ISMM