1. časť – radostné tajomstvá
1. Zvestovanie Panne Márii
„Anjel jej povedal: «Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať synom Najvyššieho. (…)» Mária povedala: «Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova»“ (Lk 1, 30-32. 38).
Boží Syn, z milosrdenstva k hriešnikom si prijal ľudské telo, v ktorom si skryl svoju velebu a všemohúcnosť. Ako Boh vieš, že ľudská zloba pribije toto telo na kríž. Napriek tomu z lásky k nám prijímaš vôľu svojho Otca. Mária, ďakujeme za Tvoje „fiat“, ktoré nám otvára cestu k spáse.
2. Navštívenie svätej Alžbety
„V tých dňoch sa Mária vydala na cestu a ponáhľala sa do istého judejského mesta v hornatom kraji. Vošla do Zachariášovho domu a pozdravila Alžbetu (…). Mária zostala pri nej asi tri mesiace“ (Lk 1, 39-40. 56).
Mária, vybrala si sa k svojej príbuznej Alžbete. Prekonávaš dlhú a náročnú cestu a potom skutkami milosrdenstva zastupuješ svätú Alžbetu v jej domácich povinnostiach. Vypros nám veľké srdce, ktoré slúži všetkým, ktorí čakajú na našu pomoc. Pomôž nám, aby sme svojím životom na oslavu Božieho milosrdenstva radostne spievali Magnifikat, ako si Ty spievala v dome Alžbety.
3. Narodenie Pána Ježiša v Betleheme
„Kým tam boli, nadišiel [Márii] čas pôrodu. I porodila svojho prvorodeného syna, zavinula ho do plienok a uložila do jasieľ, lebo pre nich nebolo miesta v hostinci“ (Lk 2, 6-7).
Ježišu, Vykupiteľ sveta, uložený v chudobných betlehemských jasliach, vzdávame Ti vďaku za to, že si prišiel na svet, aby si nás urobil Božími deťmi. Spolu s Máriou a Jozefom, anjelmi a pastiermi Ťa zvelebujeme a oslavujeme. Daj, aby nás Tvoja chudoba a poníženosť nevzdialili od Teba, ale ešte viac priblížili k Tebe a urobili citlivými na potreby chudobných bratov.
4. Obetovanie Pána Ježiša v jeruzalemskom chráme
„Simeon (…) Márii, jeho matke, povedal: «On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli a na znamenie, ktorému budú odporovať, – a tvoju vlastnú dušu prenikne meč -, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc»“ (Lk 2, 34-35).
Mária, Ty si priniesla svoje dieťa do chrámu a tam si ho obetovala Bohu. Simeonovo proroctvo zranilo Tvoje materinské srdce a ešte užšie Ťa spojilo s vykupiteľským dielom Tvojho Syna. Matka milosrdenstva, nauč nás veľkodušne sa obetovať pre každú veľkú a dôležitú vec, no predovšetkým pre spásu duší!
5. Nájdenie Pána Ježiša v chráme
„Jeho rodičia chodievali každý rok do Jeruzalema na veľkonočné sviatky (…). Keď sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali (…). Prešli deň cesty a hľadali ho (…). Po troch dňoch ho našli v chráme. Sedel medzi učiteľmi, počúval ich a kládol im otázky“ (Lk 2, 41-46).
Mária a Jozef, s úprimným zármutkom ste tri dni hľadali svojho Syna. S veľkou radosťou ste ho našli v chráme. Naučte nás, aby sme boli vytrvalí v hľadaní a nachádzaní Ježiša vo svojom živote. Ježišu, nauč nás vážiť si Božie veci viac ako dočasné dobrodenia.
2. časť – tajomstvá svetla
1.Krst Pána Ježiša v Jordáne
„Keď sa všetok ľud dával krstiť a keď bol pokrstený aj Ježiš a modlil sa, otvorilo sa nebo, zostúpil na neho Duch Svätý v telesnej podobe ako holubica a z neba zaznel hlas: «Ty si môj milovaný Syn, v tebe mám zaľúbenie»“ (Lk 3, 21-22).
Pane, Ježišu Kriste, Tvoj krst v Jordáne nám hovorí o veľkom Božom milosrdenstve, ktoré dostávame vo sviatosti krstu. Táto milosť nás pripodobňuje Tebe a stávame sa Božími deťmi, v ktorých má nebeský Otec zaľúbenie. Naše duše sú Božím príbytkom. Ježišu, prehlbuj v nás vedomie tejto veľkej milosti a daj, aby sme sa vždy správali ako deti nebeského Otca.
2. Ježiš zjavuje svoju slávu v Káne Galilejskej
„Na tretí deň bola v Káne Galilejskej svadba. Bola tam aj Ježišova matka. Na svadbu pozvali aj Ježiša a jeho učeníkov. Keď sa minulo víno, povedala Ježišovi jeho matka: «Nemajú vína.» Ježiš jej odpovedal: «Čo mňa a teba do toho, žena?» (…) Jeho matka povedala obsluhujúcim: «Urobte všetko, čo vám povie!»“ (Jn 2, 1-5).
Milosrdný Ježišu, týmto prvým zázrakom si zjavil svoju božskú moc. Urobil si ho na prosbu Matky, ustarostenej o novomanželov. Ona nás učí, aby sme urobili všetko, čo nám povieš, aby si aj v našom živote mohol urobiť mnoho zázrakov. Prosíme Ťa, Pane, daj, aby sme ako Mária videli potreby blížnych, s dôverou Ti ich predkladali a verne plnili Tvoju vôľu.
3. Hlásanie Božieho kráľovstva
„A Ježiš chodil po všetkých mestách a dedinách, učil v ich synagógach, hlásal evanjelium o kráľovstve a uzdravoval každý neduh a každú chorobu. Keď videl zástupy, zľutoval sa nad nimi, lebo boli zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera“ (Mt 9, 35-36).
Pane Ježišu, svojím životom, učením a zázrakmi si v plnosti zjavil tajomstvo Božieho milosrdenstva. V Tebe, Boží Syn, vidíme Otca bohatého na milosrdenstvo. Daj, prosíme, aby sme sami spoznávali a zakusovali Tvoju milosrdnú lásku a svojím životom i slovom ohlasovali svetu posolstvo o Božom milosrdenstve.
4. Premenenie na vrchu Tábor
„Ježiš vzal so sebou Petra, Jána a Jakuba a vystúpil na vrch modliť sa. Ako sa modlil, zmenil sa vzhľad jeho tváre a jeho odev zažiaril belobou. A hľa, rozprávali sa s ním dvaja mužovia – boli to Mojžiš a Eliáš. Zjavili sa v sláve a hovorili o jeho odchode, ktorý sa mal uskutočniť v Jeruzaleme“ (Lk 9, 28-31).
Pane Ježišu, svojich učeníkov si pripravoval na svoje umučenie a smrť a na vrchu Tábor si im zjavil svoje božstvo. Vo svojom milosrdenstve posilni aj nás, aby sme boli pripravení prijať kríž a premeniť náš život na milosrdenstvo.
5. Ustanovenie Eucharistie
„Lebo moje telo je pravý pokrm a moja krv je pravý nápoj. Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom (…). Toto je ten chlieb, ktorý zostúpil z neba, a nie aký jedli otcovia a pomreli. Kto je tento chlieb, bude žiť naveky“ (Jn 6, 55-56. 58).
Milosrdný Ježišu, ustanovením Eucharistie nám dávaš účasť na svojom umučení, smrti a zmŕtvychvstaní. Dávaš nám seba za pokrm, aby si nás posilnil na ceste do Otcovho domu a aby si nám mohol darovať večný život. Buď zvelebený za dar svojho milosrdenstva, zjavený vo sviatosti Eucharistie. Daj, aby sme vedeli prijímať tento veľký dar Tvojho milosrdenstva a aby sme sa stávali chlebom pre bratov.
III. časť – bolestné tajomstvá
1.Modlitba Pána Ježiša v Getsemanskej záhrade
„Sám sa od nich vzdialil asi toľko, čo by kameňom dohodil, kľakol si a modlil sa: «Otče, ak chceš, vezmi odo mňa tento kalich! No nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane!» (…) A on sa v smrteľnej úzkosti ešte vrúcnejšie modlil, pričom mu pot stekal na zem ako kvapky krvi“ (Lk 22, 41-44).
Milosrdný Ježišu, vo veľkom utrpení si sa modlil a prosil si Otca, aby oddialil od Teba kalich utrpenia, keby taká bola jeho vôľa. Pane, nauč nás modliť sa v každej situácii, najmä však v utrpení, a prijímať všetko z Božích rúk.
2. Bičovanie Pána Ježiša
„Pilát (…) znova vyšiel k Židom a vravel im: «Ja na ňom nenachádzam nijakú vinu. (…) Chcete teda, aby som vám prepustil židovského kráľa?» Oni znova kričali: «Toho nie, ale Barabáša!» Vtedy Pilát Ježiša vzal a dal ho zbičovať“ (Jn 18, 38-40; 19,1).
Milosrdný Ježišu, v duchu pozeráme na Teba, priviazaného k stĺpu a ukrutne bičovaného za naše hriechy. Chápeme, že sme vykúpení z rúk diabla nie zlatom alebo striebrom, ale Tvojou drahocennou krvou. Nepoškvrnený Baránok, daj nám silu oslobodiť sa z otroctva vášní a hriechu.
3. Korunovanie tŕním Pána Ježiša
„Vojaci z tŕnia uplietli korunu a položili mu ju na hlavu, do pravej ruky mu dali trstinu, padali pred ním na kolená a posmievali sa mu: «Buď pozdravený, židovský kráľ!» Pľuli naňho, brali mu trstinu a bili ho po hlave“ (Mt 27, 29-30).
Milosrdný Ježišu, aká veľká a ukrutná je ľudská zloba, aké nepreniknuteľné je tajomstvo hriechu! Človek zdvihol ruku na Boha, stvorenie na svojho Stvoriteľa a Vykupiteľa. Pane Ježišu, trpezlivý, milosrdný a pokorný, pomôž nám ovládať našu pýchu, zlomyseľnosť a chuť ubližovať slabším; uč nás trpezlivosti, dobrote a pokore.
4. Ježiš nesie kríž na Kalváriu
„Keď sa mu naposmievali (…), potom ho vyviedli, aby ho ukrižovali. Ako vychádzali, stretli človeka z Cyrény, menom Šimon. Toho prinútili, aby mu niesol kríž“ (Mt 27, 31-32).
Trpiaci Ježišu, človek Ti neprejavil ani kúsok milosrdenstva: odsúdil Ťa na smrť a zaťažil ťažkým krížom, ktorý si niesol až na Kalváriu. Kríž Ťa tlačil k zemi, padal si pod jeho ťarchou, ale našiel si ešte trocha síl, aby si na ceste pozrel na svoju milovanú Matku, potešil plačúce jeruzalemské ženy, odmenil Veroniku, ktorá odvážne preukázala skutok milosrdenstva. Buď s nami, keď nás tlačí bremeno nášho kríža.
5. Smrť Pána Ježiša na kríži
„Keď prišli na miesto, ktoré sa volá Lebka, ukrižovali jeho i zločincov: jedného sprava, druhého zľava. Ježiš povedal: «Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia.» (…) Bolo už okolo dvanástej hodiny a nastala tma po celej zemi až do tretej hodiny popoludní. Slnko sa zatmelo, chrámová opona sa roztrhla napoly a Ježiš zvolal mocným hlasom: «Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha.» Po tých slovách vydýchol“ (Lk 23, 33-34. 44-46).
Milosrdný Ježišu, v mori utrpenia si sa modlil za vrahov, kajúcemu lotrovi si prisľúbil raj a Máriu si nám dal za Matku milosrdenstva. Tvoje umučenie a smrť premohli hriech, zvíťazili nad diablom a otvorili brány neba. Na kríži si uskutočnil dielo vykúpenia. Ďakujem Ti za to! Spolu s Tebou a bolestnou Matkou chceme modlitbou a obetou pomáhať pri spáse hriešneho sveta, aby na ňom v plnosti zavládlo kráľovstvo Tvojho milosrdenstva.
4. časť – slávnostné tajomstvá
1.Zmŕtvychvstanie Pána Ježiša
„Anjel sa prihovoril ženám: «Vy sa nebojte! Viem, že hľadáte Ježiša, ktorý bol ukrižovaný. Niet ho tu, lebo vstal, ako povedal. Poďte, pozrite si miesto, kde ležal» (…). Napokon sa zjavil samým Jedenástim, keď sedeli pri stole, a vyčítal im neveru a tvrdosť srdca, že neuverili tým, čo ho videli vzkrieseného“ (Mt 28, 5-6; Mk 16, 14).
Zmŕtvychvstalý Ježišu, Tvoje víťazstvo nad hriechom a smrťou je aj naším víťazstvom nad diablom a pominuteľným životom. Tvoja radosť je aj našou radosťou. Táto pravda nás vytrháva z bezmocnosti, oživuje vieru v zmysel života a v naše zmŕtvychvstanie. Pane Ježišu, opäť si s nami, ale teraz ako víťaz nad peklom, smrťou a diablom.
2. Nanebovstúpenie Pána Ježiša
Po rozhovore s apoštolmi bol Pán Ježiš vzatý „do neba a zasadol po pravici Boha. Oni sa rozišli a všade kázali. Pán im pomáhal a ich slová potvrdzoval znameniami, ktoré ich sprevádzali“ (Mk 16, 19-20).
Pane Ježišu, odišiel si z tejto zeme a zasadol si v sláve po pravici svojho Otca. Predišiel si nás do nebeskej vlasti, aby si nám pripravil miesto večnej radosti. Plní dôvery a vďačnosti zvelebujeme Tvoje nekonečné milosrdenstvo.
3. Zoslanie Ducha Svätého
„Keď prišiel deň Turíc, boli všetci vedno na tom istom mieste. Tu sa náhle strhol hukot z neba, (…) a naplnil celý dom. I zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, (…) a na každom z nich spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi“ (Sk 2, 1-4).
Pane Ježišu, keď si odchádzal z tejto zeme, nezanechal si nás ako siroty, ale zoslal si nám Ducha Tešiteľa, Ducha pravdy, ktorý nás uvedie „do plnej pravdy“ (Jn 16, 13). Zotrvávame na modlitbách spolu s Máriou, Tvojou Matkou a pokorne Ťa prosíme o dary Ducha pre nás a pre celý svet.
4. Nanebovzatie Panny Márie
„Hľa, od tejto chvíle blahoslaviť ma budú všetky pokolenia, lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný, a sväté je jeho meno“ (Lk 1, 48-49).
„Mária, nepoškvrnená Božia Matka, uchovaná od akejkoľvek škvrny dedičnej viny, po ukončení tohto pozemského života bola s telom i dušou vzatá do nebeskej slávy“ (Pius XII.).
Bohorodička Panna Mária, Ty si prvá dosiahla spásu a stala si sa obrazom oslávenej Cirkvi. Pre nás, putujúcich do nebeskej vlasti, si prameňom útechy a znakom nádeje. Matka milosrdenstva, do Tvojich materinských rúk odovzdávame naše duše a telá, aby sme navždy mohli žiť s Bohom.
5. Korunovanie Panny Márie
„Pánom ustanovená Kráľovná neba i zeme, vyvýšená nad všetky anjelské chóry a hierarchie svätých, stojaca po pravici svojho jednorodeného Syna, nášho Pána Ježiša Krista, oroduje svojimi materinskými prosbami, vyprosujúc to, po čom túži a nie je sklamaná“ (Pius IX.).
Mária, Kristova Matka, kráľovstvo Tvojho Syna je večné, preto si zasluhuješ titul Kráľovnej i koruny, ktorými veriaci ľud zdobí Tvoje sochy. Z pokornej Pánovej služobnice si sa stala Kráľovnou sveta, ale my vieme, že Tvoj kráľovský úrad neznamená vládnuť, ale rozdávať Božie milosti a vyprosovať Božie milosrdenstvo pre svet. Spájame sa s Tebou v tejto modlitbe, naša Kráľovná a Matka milosrdenstva.